Dil ve Konuşma Terapisi Nedir ?

Düşünceyi sözle ifade etme işi olarak tanımlanan konuşma, insanoğlunun en temel ihtiyaçlarındandır.

Kendini, duygu ve düşüncelerini ifade etme, karşısındaki insanla iletişim kurma, dünyayı anlama ve anlamlandırmayı sağlayan konuşmada yaşanacak sorunlar, bu temel ihtiyacın kesintiye uğramasına ve beraberinde pek çok ruhsal ve zihinsel soruna sebep olmaktadır.

Bu alanda yaşanan sorunlarla ilgili dil ve konuşma terapi merkezleri hizmet vermektedir. Peki, sıklıkla duyduğumuz, giderek yaygınlaşan dil ve konuşma terapisi nedir?

Her yaş grubunda ortaya çıkabilecek olan dil ve konuşma bozukluklarına verilen özel eğitimin genel adı ‘Dil ve Konuşma Terapisi’dir.

YETİŞKİNLER İÇİN DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ NEDİR ?

Kekemelik, hızlı ya da yavaş konuşma, artikülasyon bozuklukları, beyin hasarı, felç gibi rahatsızlıklar sonrasında bozulan konuşmanın iyileştirilmesi veya yeterli hale getirilmesi için verilen terapi hizmetleridir.

Dudak ve damak yarıklığı gibi durumlarda, yutma problemlerinde, konuşurken kısılan ses, ses ayarı bozukluğu, ses çatlaması, bazı harfleri söyleyememe ya da yanlış söyleme durumlarında da yine dil ve konuşma terapisine başvurulur. Tedavideki başarı, erken müdahale ile artırılabileceğinden sorun ihmal edilmemelidir.

ÇOCUKLAR İÇİN DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ NEDİR ?

Üç dört yaşına gelmiş ve konuşması gecikmiş çocuklarda herhangi bir sağlık probleminin varlığı araştırılıp fiziksel bir sorun tespit edilmediğinde dil ve konuşma terapisine başlanır. Kekemelik sorunu yaşayan, sesleri yanlış şekilde söyleyen ya da birbirinin yerine kullanan fonolojik bozukluğu olan çocuklar için de dil ve konuşma terapisi uygulanır. Down sendromlu, otizmli çocuklar içinse dil ve konuşma terapisi elzemdir.

Özellikle çocuklar için, dilde ve konuşmada yaşanan sorunları zamana bırakmak, kendi kendine düzelir demek, sorunu ertelemek ve daha kötü hale getirmekten başka bir şeye sebep olmaz. Erken tedavi, yüz güldürücü sonuçlara sebep olur.

Terapiye ihtiyaç duyanlar açısından dil ve konuşma terapisi nedir diye bakarsak, kişinin yaşam kalitesini, kuracağı iletişimin yeterliliğiyle kendine duyacağı özgüveni yükselten ve bu yöndeki memnuniyetsizliğini, mutsuzluğunu ortadan kaldıran terapidir.

Dil ve konuşma terapisi nedir, işleyişi nasıldır, ücretler nelerdir diye merak ediyorsanız daha ayrıntılı bilgi için sitemizde konuyla ilgili diğer yazılara da göz atabilirsiniz.